Billeder på siden
PDF

Carl Olaf Theodor Freie sleben. 494.

Axel Eyvin Fonnesbech-Wulff. 553.

Hans Otto Langsted. 572.

Peter Valdemar Grønning, Elev ved

Ride- og Beslagskolen. 575.

Marius Emil Thørrestrup. 613. Frederik Carl Johannes Engelbrecht. 670.

Sekondlientenanter.

Carl Christian From. 950. Frands Adolph Hannibal Thomsen. 993. Ferdinand Johan Christoffer Georg Zecmann, Elev ved Officerskolen. 1056.

Frederik Johannes Ingerslev, Auditør.
Viggo Harald Larsen, Intendant.
Martin August Valdemar Andersen, (R.Stan.3.),
Overlæge.

Jens Christian Jensen, Overdyrlæge.

4de Dragonregiment.

(Næstved.)

Oberst Theodor Freiesleben, (R.*D.M.),
Chef. 41.

Ritmestre.

Victor la Cour, (R.*), (F.Æ.L.5.), Kammerjunker, Chef for 2den Eskadron. 191.

Jacob Johannes Theodor Bojesen-Trepka, Skoleforstander. 228.

Frederik Conrad Holstein, Chef for 1ste Eskadron. 307.

Hans Frederik August Kjær, (S.V.3.), (I.Kr.5.), Kammerjunker, Chef for 3die Eskadron. 329.

Premierlieutenanter.

Emil Frederik Sivert Halvorsen. 430.

Herluf Trolle Lichtenberg, tillige Medlem af Remontekommissionen. 431.

Nicolai Henrik Roth, Adjutant. 448.

Hans Christian Marcus Gerhard Christoffer

Hansen. 455.

Mouritz Gleerup Gundelach. 524.

Johannes Lipke. 574.

Anton Castenskiold. 612.

Sigvard Theobald Thorvald Esmann. 663.

Oluf Henrik Elias Holck. 667.

Sekondlieutenanter.

Gustav Baron Lerche. 992. Zier Lund Hansen, Elev ved Officerskolen. 1132.

O verauditør Peter Frederik Christian Koefoed, (R.*), Auditør.

John Albert Thomsen, Intendant.

Lorentz Lorck, Korpslæge.

Jens Christian Saxkjær, Korpsdyrlæge.

Axel Lorents Benedictus Oppermann, Reservedyrlæge.

5te Dragonregiment.

(Randers.)

Oberstlieutenant Carl Christian Emil Engelbrecht, (R.*), Chef. 94.

— Carl Ludvig Steenstrup, (R.*), tilRaadighed. 98.

Ritmestre.

August Ludvig Baadsgaard, (R.*), Chef for 1ste Eskadron. 140.

Johan Frederik Marinus Munk, Chef for 3die Eskadron. 148.

Edvard Waldemar Sass, Skoleforstander. 155.

August Frederik Baron Wedel 1-W e d e 11 sborg, (R.St.A.3.), (Pr.R.0.4.), Chef for 2den Eskadron. • 273.

Premierlieutenanter.

Julius Christian August Nielsen. 429.

Emil Adolph Rømeling. 445.

Hannibal Stockfleth, Adjutant. 471.

Carl Peter Wahl. 607.

Edvard Conrad Valdemar Moe. 659.

Sekondlieutenant.

Jørgen Frederik Bartholin. 1016.

Frederik Theodor Kat trup, Auditør.
Ferdinand Rottbøll, Intendant.
Ludvig Kuhn, Overlæge.

Kar. Regimentsdyrlæge Jens Peter Holten,
Korpsdyrlæge.

Casper Christian Roed-Muller, Reservedyrlæge.

Officerer til forskjellig Tjeneste.

Oberst Carl Emil Hansen, (K.3D.M.), til
Raadighed for 1ste Generalkommando. 26.

Oberstlieutenant Heinrich Adam Werner
Moltke, (R.*D.M.), (N.St.O.3.). (I.St.M.&
L.5.), Kammerjunker, Chef for Ride- og
Beslagskolen. 79.

Oberstlieutenaut Gottlob Carl Joachim Melchior Holten Castenschiold, (R.*), Formand i Remontekommissionen. 97.

Ritmester Julianus Bølck, (R.*), Skoleofficer og Lærer ved Officerskolen. 179.

— JohanFrederik Hegermann-Lindencrone, (R.*), (B.Z.L.4.), Adjutant hos

Hs. Majestæt Kongen. 185.

— Hans Peter Egede Lund, Medlem afRemontekommissionen. 319.

Premierlieutenant Ove Emmerik Vilhelm Brasen, Lærer ved Ride- og Beslagskolen. 432.

Officerer af Forstærkningen.

Ritmestre.

Henning Carl Wilhelm Ferdinand Deich

mann, (R.*). 351. ChristianFrederikUrbanBruunJiirgensen. 372. Conrad Vilhelm Crone, (R.*). 392.

Lieutenanter.

Sigismund Ludvig Grev Ahlefeldt-Laur

vig, Hofjægermester.
Frederik Caspar Conrad Frieboe Funch.
Edvard Andreas Beck Meincke.
Jørgen Wilhelm Ammundsen, (T.M.4.).
Christian Marius Gotthold Louis Muller.
Hjalmar de Bang.
Henri Gustaf William Afzelius.
Frederik Richard Bisgaard.
Hans Carl Ferdinand Victor Suadicani.
August Eduard Edsberg.
Allan Frederik Olaf Petersen.
John Sophus Berner.
Christian Pedersen.
Niels Henning Frederik Wichfeld.
Niels Lauritz Carlsen.
Søren Friis Smith Knudsen.
Carl Johan Schmidt.
Vilhelm Heinrich August Kranold Haure-

berg.

Christan Smith Petersen K j æ r.

Premierlieutenant Jacob David Emil Schierning, Adjutant. 469.

[ocr errors]

Fodfolket. Generalinspektør for Fodfolket

(Kjøbenhavn.)

General Wilhelm Carl Bernt S tricker, (K.1D.M.), (S.Sv.2.), (F.Æ.L.3.), Generalinspektør. 8.

KapitainChristian Ludvig Ferdinand Berg,
(R.*), (S.A.3.), Stabschef. 134.

Kapitain Waldemar Christiansen, til Raadighed. 231.

Livgarden.

(Kjøbenhavn.)
Livgardens Liniebataillon.

Oberst Johannes Eduard Beissenherz,
(R.*D.M.),(R.St.A.2.), Kammerherre, Chef. 37.

Kapitainer.

Jens Christian Rø gin d, (R.*), (R.St.A.3.). Kammerjunker, Chef for ] ste Kompagni. 176.

Fritz Nicolin Georg Ferdinand Lerche, (R.*), (S.V.3.), (R.St.A.3.), Kammerjunker, Chef for 2det Kompagni. 193.

Waldemar Eduard L e m vi g h, (,R.*),(R. W.4.), Kammerjunker, Chef for 3die Kompagni. 246.

Bianco Boeck, Kammerjunker, Chef for 4de Kompagni. 290.

Premierlieutenanter.

Ernst Gotthold Emil B o d e n h o f f, (R. Stan.3.), Kammerjunker. 478.

ImmanuelLembcke, (R.St.A.3.), Kammerjunker, Adjutant. 514.

Christian Herman Gaston Waagepctersen, (R.Stan.3.), Kammerjunker. 519.

Carl Frederik de Fine Skibsted, (R. Stan.3.), Kammerjunker. 556.

Joachim Wilhelm Bang Dahlerup, (R. Stan.3.), Kammerjunker. 614.

Axel Otto Tage Niels Basse Kauffmann, (R.Stan.3.). 622.

Thomas Georg Schøller. 671.

Sekondlieutenanter.

Sergius Baron Gersdorff, Elev ved Officerskolen. 924.

Napoleon Mikael Antonius Krieger, Kammerjunker. 1055.

Julius Benedictus Greve K r a g-.T u c 1-V i n dFrijs, Elev ved Officerskolen. 1074.

Hjalmar Glad. 1106.

Otto Joachim Adam Greve Moltke. 1114.

Joachim Ludvig Greve Moltke. 1116. Livgardens Forstærkningsbataillon.

Oberstlieutenant Johan Magnus Hieronimus
Kirchhoff, (R.*), (S.Sv.3.), Kammer-
herre, Chef, tillige tjenestegjørende ved
Liniebataillonen. 63.

Kompagnichefer.

Kapitain Ole Faurschou, Chef for 2det Kompagni, tillige tjenestegjørende ved Liniebataillonen. 336.

— Peter Michael Herbst, (R.St.A.3.),Kam-
merjunker, Chef for 4de Kompagni, til-
lige tjenestegjørende ved Liniebataillonen. 338.

Premierlieutenant Axel Fritz Olaf Henrik
Olufsen, (R.St.A.3.), Kammerjunker,
Chef for 3die Kompagni, tillige tjeneste-
gjørende ved Liniebataillonen. 456.

Premierlieutenant Albert Arendrup, (N. St.0.3.), (R.Stan.3.), Kammerjunker, Chef for 1ste Kompagni, tillige tjenestegjø

rende ved Liniebataillonen. 476.

Lieutenanter.

Knud Christian Lassen. 699.

Gotfried Joachim Barner. 778.

Michael Brøndsted. 815.

Preben Baron Bil le-Brahe. 884.

Overauditør Peter Frederik Christian Koefoed,

(R.*), Auditør. Premierlieutenant Carl Peter Rye, (S.V.3.),

Kammerjunker, Intendant. Frederik Carl Christian MathiasLunding, (R.*),

Overlæge.

Dr. med. Peter Theodor Holger Mygind, Reservelæge.

[ocr errors][merged small]

Kapitainer.

Fritz Christian Martin Thomsen, Chef

for 4de Kompagni. 208. Søren Anton Sørensen, (R.*), Chef for

1ste Kompagni. 241. Orla Bendix Algreen Pødenphanth, Chef

for 3die Kompagni. 311. Jtdius 06car Carl Hansen, Chef for 2det

Kompagni. . 315.

Premierlieutenanter.

Ove Nicolai Grønning, Adjutant. 506.

Laurids Theodor Kruse. 601.

Johan Christian Blangstrup. 611.

Josva From Saabye. 618.

Herman Obert Mathias Hoff. 638.

Flemming Christian Lassen Kriegcr. 658.

Sekondlieutenanter.

Otto Carl Christian Larsen, Elev ved Officerskolen. 942.

Andreas Windfeldt Rosenbom. 944.

Gustav Schau, tjenestegjørende. 977.

Hans Christian Stig Las son, Elev ved Officerskolen. 1065.

Johan Christian Elmerhaus Baron Haxthausen, Elev ved Offieerskolen. 1081.

Theodor Jermin Arenstorff. 1095.

Andreas Trap S tube, tjenestegjørende. 1149.

Iste sjællandske

(Kjøbcn

Gcneral Lorentz August Bie,
Kapitain Johan Christian Emil
Prcmierlieutenant August

Iste

(Kjøben

Oberst Carl Madsenius Wilhelm Tvermoes,
Kapitain Louis Gerlach, (R.*), Depot-
Pren1ierlieutenant Harald Ditlev Petersen,

15de Bataillon.

(Kjøbenhavn.) Oberstlieutenant Niels Christian Esmann,

(R.*), Chef. 81. Kapitainer. Hans Erhard Borch, (R.*), Chef for 3die

Kompagni. 131. Ludvig Bernhard Maximilian Baron Schaf

falitzky de Muckadell, Chef for Iste

Kompagni. 244. Carl Vincens Bendtsen, Chef for 4de

Kompagni. 254. Christian Traugott Ketelscn, Chef for

2det Kompagni. 333.

Premierlieutenanter.

Christen Jensen, Adjutant. 474. Balthazar Stig Schnell. 482. Niels Peter Alfred Laurentius Reffs, Elev

[blocks in formation]

Sekondlieutenanter.

Carl Frederik Hermann Rosen. 979.

Eugen Leon M o range. 1027.

August Emil Berléme-Nix. 1073.

Ferdinand Joseph Gotzian Crone, tjenestegjørende. 1088.

Anton Laurentius Nicolai Knudsen, tjenestegjørende. 1128.

Christian Valdemar Brennecke, tjenestegjørende. 1136.

Erik Hermann Bernhard Most, tjenestegjørende. 1148.

Overauditør Peter Frederik Christian
Alexis Johan Hasfeld, Intendant.
Georg Linde, Intendant afForstærk-
Joachim Georg Heinrich Rahlff,
Carl Emil Raaschou, Korpslæge.
Jacob Ludvig Doss, Reservelæge.

Brigade.

havn.)

(K^D.M.), (N.St.0.2.), Chef. 9.

Marius Bernth, (R.*), Stabschef. 136.

Peter Tuxen, Adjutant. 460.

Regiment.

havn.)

(K.1D.M.),(S.Sv.2.),(O.H.&F.4.),(F.Æ.L.4.), Chef. 23. kommandør. 146. Adjutant. 454.

21de Bataillon.

(Kjøbenhavn.)
Oberstlieutenant Heinrich Christian Baron
Haxthausen, (R.*), Chef. 73.

Kapitainer.

Carl Gal s ter, (R.*), Chef for 3die Kom-
pagni. 165.

Ludvig Severin, Kammerjunker, Chef for
1ste Kompagni. 217.

Anton Christian Jørgen Thrane, Chef for
2det Kompagni. 224.

Thor Johan Christian Bojsen, Chef for
4de Kompagni. 33],

Premierlientenanter.

Frederik Wilhelm Madsen, Adjutant. 466.
Frantz August Robertson Howitz. 513.
August Julius Cæsar Hoff, Elev ved

Officerskolen. 547.
Gustav Victor Blom. 657.
Waldemar Carl Emil Christian Jessen

Bruhn. 687.

Sekondlieutenanter.

Fritz Julius Bjørn. 904.

Carl Julius Engelbrecht. 1023.

Søren Christian Møl ler, Elev ved Officer-
skolen. 1064.

Johannes Peter Henrik Valdemar Peter-
sen. 1080.

Adam Gordon Norrie, Elev ved Officer-
skolen. 1092.

Jens Nordentoft. 1113.

Nicolay Christian Muller. 1118.

Johan Christian Rømer, tjenestegjørende. 1153.

Koefoed, (R.*), Auditør.

[ocr errors][merged small][merged small][ocr errors]
[ocr errors]
« ForrigeFortsæt »